www.ohhira.pl
h m s
h m s
DR.OHHIRA®

26 marca, 2025

Wyjazd do Wietnamu — co warto wiedzieć przed podróżą?

Spis treści

Wietnam — tutaj spotkasz egzotyczną przyrodę, bogatą kulturę, a przede wszystkim poznasz kuchnię, o której mówi się, że jest jedną z lepszych na świecie. Chcesz zanurkować w wir ulicznego życia Hanoi? A może wolisz odpocząć na plażach w okolicach Hoi An? Bez względu na plan, mamy dla Ciebie obszerny przewodnik, który krok po kroku pomoże zaplanować podróż do Wietnamu i sprawi, że nic Cię nie zaskoczy.

Spis treści

  1. Wietnam: co warto wiedzieć? Fundamenty przed wylotem
  2. Wyjazd do Wietnamu — dokumenty i formalności
  3. Kiedy jechać do Wietnamu? Warunki pogodowe i porady
  4. Wietnam: turystyka w pigułce — organizacja i bezpieczeństwo
  5. Wietnam: zwiedzanie — topowe miejsca i wskazówki
  6. Wietnam: co warto zobaczyć? Najpiękniejsze regiony
  7. Wietnam — atrakcje turystyczne. Przegląd perełek
  8. Wakacje w Wietnamie: lista niezbędników i praktyczne porady
  9. Probiotyki w podróży do Wietnamu — dlaczego warto zadbać o florę jelitową?

Wietnam: co warto wiedzieć? Fundamenty przed wylotem

Wietnam jest położony w Azji Południowo-Wschodniej, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Indochińskiego. Kraj ten cechuje się niezwykłym bogactwem kulturowym oraz intensywnym rozwojem gospodarczym. Choć terytorialnie jest tylko nieco większy od Polski, żyje tu ponad 90 milionów mieszkańców, co tłumaczy słynny gwar na ulicach większych miast.

  • Walutą jest dong wietnamski (VND). Najwygodniej przywieźć dolary lub euro, a na miejscu wymienić je w kantorze czy banku.
  • Językiem urzędowym jest wietnamski, ale w strefach turystycznych najczęściej spotkasz lokalnych mówiących po angielsku.
  • Miejscowe religie to głównie buddyzm, konfucjanizm i taoizm, ale w Wietnamie ceni się swobodę wyznaniową.

Co jeszcze warto wiedzieć w kwestiach kultury codziennej? Przede wszystkim pamiętaj, że Wietnamczycy są otwarci i pomocni — nie bój się pytać i prosić o wskazówki! Drobne różnice kulturowe, takie jak konieczność ściągania butów przed wejściem do świątyń, szybko wchodzą w krew i nie sprawiają trudności.

Wyjazd do Wietnamu — dokumenty i formalności

Co przygotować przed podróżą, jeśli chodzi o dokumenty i sprawy formalne? Podpowiadamy:

  1. Paszport — najpierw upewnij się, że będzie ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
  2. Wiza — jeśli jedziesz turystycznie na dłużej niż lokalne przepisy pozwalają (bądź na mniej, ale nie w ramach zorganizowanych programów wizowych), musisz załatwić wizę w ambasadzie Wietnamu lub wypełnić e-wizę online. Od 1 marca 2025 do 31 grudnia 2025 obowiązują jednak preferencyjne zasady zwolnienia z wiz — pod warunkiem, że skorzystasz z usług zatwierdzonego wietnamskiego biura podróży.
  3. Szczepienia — nie ma obowiązkowych, ale lekarze medycyny podróży często zalecają te przeciwko WZW A, durowi brzusznemu czy tężcowi.
  4. Ubezpieczenie — Wietnam jest bezpieczny, jednak ryzyko chorób tropikalnych istnieje, a koszty leczenia za granicą mogą być wysokie. Polisa z pokryciem kosztów leczenia i transportem medycznym to Twój sprzymierzeniec.

Jeśli planujesz przeskakiwać z Wietnamu do okolicznych krajów (Kambodża, Laos, Tajlandia), zwróć uwagę na liczbę wjazdów, do których uprawnia Twoja wiza. Z wizą jednokrotną nie wrócisz do Wietnamu bez dodatkowych formalności.

Kiedy jechać do Wietnamu — warunki pogodowe i porady

Kiedy jechać do Wietnamu, by trafić na idealne warunki? Pamiętaj, że jest to kraj o wydłużonym kształcie na strony północ-południe, więc różnice klimatyczne bywają znaczące. Charakteryzują się następująco:

  • Północ (Hanoi, Sapa): klimat subtropikalny. Najlepsza pora na zwiedzanie to jesień i wiosna. Zimą bywa chłodno, latem — gorąco i wilgotno.
  • Południe (Ho Chi Minh, Delta Mekongu): tu panuje klimat tropikalny, bardzo wysoka wilgotność i opady w porze deszczowej (maj-październik). Idealny czas to zima i wczesna wiosna.
  • Centrum (Hue, Hoi An, Da Nang): w okolicach sierpnia-stycznia występują ulewne deszcze. Najlepszym terminem jest więc okres wiosenny bądź miesiące letnie (z wyjątkiem szczytowych opadów w październiku/listopadzie).

Wietnam: turystyka w pigułce — organizacja i bezpieczeństwo

Wizyty w odległych krajach zawsze rodzą pytanie o bezpieczeństwo. Na szczęście Wietnam uchodzi za kraj przyjazny i bezpieczny. Ruch drogowy bywa chaotyczny, szczególnie w miastach. Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu skutera, rozważ taksówki, autobusy i pociągi. Martwisz się o jedzenie na ulicy? Nie ma potrzeby! To właśnie w straganach z ulicznym jedzeniem tkwi urok wietnamskiej kuchni. Próbuj lokalnych potraw, ale zachowaj podstawy higieny i pij wyłącznie wodę butelkowaną. Jeśli chodzi o przestępczość, najczęstsze są kradzieże — wyrywanie torebek przez motocyklistów. Przechowuj więc dokumenty w bezpiecznym miejscu, duże kwoty gotówki i paszport zostaw w sejfie hotelowym. 

Wietnam: zwiedzanie — topowe miejsca i wskazówki

Zwiedzanie Wietnamu możesz zacząć klasycznie w Hanoi, stolicy politycznej i kulturalnej, bądź w dynamicznym Ho Chi Minh (Sajgonie), który jest finansowym centrum Wietnamu. Na miejscu w poszczególnych rejonach koniecznie odwiedź:

  • Hanoi — słynne jezioro Hoan Kiem, świątynia Ngoc Son, Ulica Piwna (Tạ Hiện) z mikroskopijnymi stołkami i przyjacielskimi lokalami, gdzie można napić się słynnego bia hoi.
  • Ho Chi Minh (Sajgon) — nowoczesne drapacze chmur kontrastują tu z pamięcią wojenną (muzea, tunele Cu Chi).
  • Zatoka Ha Long — wizytówka Wietnamu. Skały wapienne wyłaniające się z wody to widok z katalogu.
  • Sapa — tarasy ryżowe i wędrówki w górach północy.

Dla zwolenników dalszych tras i natury polecamy Delta Mekongu — to świat pływających targów i tropikalnej roślinności. 

Wietnam: co warto zobaczyć? Najpiękniejsze regiony

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Wietnamie? To zależy, czy stawiasz na przyrodę, kulturę czy relaks na plaży. Na pewno uwagi warte są:

  • Centralne wybrzeże (Hoi An, Da Nang) — piaszczyste plaże, świetna baza do wypraw w głąb lądu. W samym Hoi An zakochasz się w kolorowych lampionach i klimatycznym Starym Mieście (lista UNESCO).
  • Wyspa Phu Quoc — tropikalny raj, idealny na plażowanie, zalesione wzgórza i plantacje pieprzu. Uwaga: przy wjeździe na samą wyspę możesz być zwolniony z obowiązku wizy (przy krótkim pobycie), ale jeśli planujesz z Phu Quoc wyruszać dalej w głąb Wietnamu — pamiętaj o odpowiedniej wizie.
  • Płaskowyż Centralny (Dalat) — region nieco chłodniejszy, zatem idealny dla tych, którzy chcą odpocząć od tropikalnej duchoty.

Wietnam — atrakcje turystyczne. Przegląd perełek

Atrakcji turystycznych w Wietnamie jest mnóstwo. Od południa po północ:

  1. Tunele Cu Chi — pozostałość po wojnie w Wietnamie; przejdź się w podziemnych korytarzach, w których partyzanci wietnamscy żyli i walczyli.
  2. Mui Ne — wydmy, będące egzotycznym zjawiskiem w tej części świata; można tu zakosztować sandboardingu.
  3. Hue — dawna stolica cesarska, z zabytkowym Zakazanym Miastem (cytadelą) i majestatycznymi grobowcami władców.
  4. Nha Trang — mekka miłośników sportów wodnych i życia nocnego, z jednej strony surferski luz, z drugiej — wielkomiejska zabawa.

I tak można wymieniać dalej. Wietnam oferuje też fantastyczne parki narodowe (Cuc Phuong, Phong Nha-Ke Bang), warte odwiedzenia wioski mniejszości etnicznych czy plantacje kawy w regionie Buon Ma Thuot.

Wakacje w Wietnamie: lista niezbędników i praktyczne porady

Planowanie i organizacja wyjazdu do Wietnamu to również dobór odpowiedniego ekwipunku. Nie przesadzaj z liczbą rzeczy, stawiaj na jakość. Spakuj:

  • Kremy z filtrem: słońce potrafi przypiekać na każdej szerokości geograficznej w Wietnamie, także w górach.
  • Probiotyki: egzotyczna kuchnia i zmiana flory bakteryjnej mogą obciążyć Twój układ pokarmowy, o czym więcej poniżej.
  • Repelenty: w klimacie tropikalnym komary bywają prawdziwą plagą.
  • Większość raczej lekkich ubrań + dłuższe spodnie i bluzę oraz kurtkę wodoodporną na chłodniejsze wieczory w północnym Wietnamie czy regionach górzystych.

Możesz polować na świetne noclegi przez popularne serwisy rezerwacyjne (plusy to przejrzysta oferta i możliwość szybkiej anulacji). Na miejscu — szczególnie w większych miastach — masz także szeroki wybór hosteli i hoteli w przedziale od naprawdę tanich do bardzo luksusowych.

Probiotyki w podróży do Wietnamu — dlaczego warto zadbać o florę jelitową?

Przeniesienie się do innej strefy klimatycznej i nagła zmiana diety to szok dla organizmu. Do tego jedzenie w restauracjach ulicznych (pyszne, nie zamykaj się na nie!) czy przegryzanie nieznanych owoców mogą wywołać biegunki podróżnych. Kto raz doświadczył tzw. „klątwy faraona”, ten wie, że przewracają one pobyt do góry nogami.

Dlatego probiotyki są absolutnym must-have — zarówno przed, jak i w trakcie wyjazdu. Zastanów się nad sprawdzonym preparatem, który zawiera bakterie kwasu mlekowego, prebiotyki i tzw. postbiotyki. Właśnie tak działa:

  • Kompleks 12 szczepów bakterii kwasu mlekowego Dr.OHHIRA® OM-X
  • 12 żywych szczepów bakterii (m.in. Lactobacillus i Bifidobacterium), które pomagają utrzymać prawidłową florę jelitową,
  • zawiera też prebiotyki (błonnik) i postbiotyki (m.in. kwasy organiczne),
  • wysoka odporność na temperatury,
  • brak potrzeby przechowywania w lodówce.

Dostępna jest także intensywnie fermentowana wersja dla wymagających:

Zacznij je zażywać kilka tygodni przed wylotem, aby dać organizmowi czas na zbudowanie skutecznej bariery ochronnej. Kontynuuj kurację podczas wyjazdu, by w pełni czerpać radość z egzotycznego jedzenia bez ryzyka spędzenia godzin w hotelowej łazience.

Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, byś mógł bez zbędnych nerwów i formalności wyruszyć w niezapomnianą przygodę. Nie bój się dać ponieść przygodzie — ten kraj pełen jest uśmiechu, wspaniałej kuchni i nieoczywistych zakątków, które zapamiętasz do końca życia. A teraz… Powodzenia w pakowaniu i szerokiej drogi!

dr ohhira probiotyk

Naturalny probiotyk i prebiotyk na zdrowie jelit i układu trawiennego zawierający bakterie kwasu mlekowego - Dr.OHHIRA®

Odkryj naturalny probiotyk dr. Ohhiry z bakteriami kwasu mlekowego, które wpłyną pozytywnie na Twoje jelita i układ trawienny. Dowiedz się, jak stosować naturalne probiotyki na jelita, aby poprawić trawienie i wzmocnić odporność organizmu.
PRODUKTY

Może Cię zainteresować...

セール ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Nie przegap informacji o nowościach i przecenach! Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!